Ağ Makarası, Bronz Döküm Makara
ağ makarası
Ağ Makarası İmalatı ve Ağ Kaldırma Sistemleri

Ağ Makarası Nedir Ağ Makaraları Nasıl Kullanılır?

Ağ Makaraları: Balıkçılar tarafından kullanılan balık ağlarının denize atılmasından sonra kolaylıkla toplanmasını sağlayan en çok kullanılan üç tip ağ makarası vardır. Bu ağ makaraları makara genişliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Bahsini ettiğimiz bu ağ makaraları genişliklerine göre şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Küçük boy ağ makaraları: bu küçük boydaki ağ makaralarının genişliği 23 cm ‘dir.
 • Orta boy ağ makaraları: genişlik olarak 32 cm genişlikte olan orta boy ağ makaralarıdır.
 • Büyük boy ağ makaraları: bu büyük boy makaralar 42 cm genişliğe sahip makara türleridir ve adından da anlaşılacağı üzere balıkçılar arasında büyük boy makaralar olarak bilinir.

 

Ağ makaraları nasıl kullanılır?

Ağ makaraları balıkçı teknelerinde kullanılan ürünler olup güverte küpeşte üzerine sağlam bir şekilde monte edilir. Ağ makaralarının monte edilme işlemi ortalama 1 metre ila 2 metre yüksekliğindeki sağlam yapılarla gerçekleştirilir.

Montaj sırasında dikkat edilen konulardan biride motor gücüne ve devir sayısına orantılı olarak şu değerlere dikkat edilmektedir;

 • Makaranın çekeceği yükün ağırlığı,
 • Makara pompasının dönüş yönü,
 • Makaranın hidrolik basıncı ve devir sayısı,
 • Ağ makarasının taşıyacağı ağırlık.

Liste olarak üzerinde geçtiğimiz bu değerlere göre ağ makarasının montaj işlemleri tamamlanır.

Ağ makaraları genelde 20 metreden küçük olan teknelerde kullanılır. Bu makaralarının ortalama  %90’lık kısmı hidrolik sistemler ile çalışmaktadır. Hidrolik sistemler ile çalışan bu makara tipleri ağır işlerin yapılmasını çok daha basite indirmiştir. Bunun yanında hidrolik sistemler ile çalışan bu ağ makaraları zaman ve iş gücünü de çok büyük oranda azaltmıştır. Bu nedenle mekanik sistemler ile çalışan makaralar yerine hidrolik sistemli ürünler daha çok tercih edilmektedir.

Geri kalan diğer makaralar ise mekanik olarak çalışmaktadır. Geri kalan diğer bir kısım ağ makaraları da sahip oldukları elektronik aksamlar vasıtası ile elektrikle çalışırlar.

redüksiyonlu ağ makarası
redüksiyonlu ağ makarası

Balıkçı ağ makarası montajı

Denizcilikte ağ makarası genellikle kanca baş, karpuz kıç ya da ayna kıç adı verilen teknelerde bulunan kıç üstüne monte edilir. Makaranın montaj tekniği şu şekilde yapılmaktadır;

 • Monte edilecek ağ makarası önce makaranın dikileceği kadar yükseklikte olan ve ağ makarasının içine geçebilecek çapta bir boru temin edilir.
 • Makaranın monte edileceği teknede eğer varsa kıç babaya yapışacak şekilde güverteye kadar temin edilen bu boru oturtulur.
 • Kıç üzerine oturduğu yerdeki bu borunun kıç üzerinin iki kemeresine yani içteki kayıt çitası denk gelecek şekilde kare sac parçası kesilerek borunun alt ucuna kaynatılır. Burada kesilecek olan sac parçası 4 delikli kare olarak 5 mm veya 6 mm kalınlıkta olmalıdır.
 • Kıç üzeri kemerelerine yani içteki kayıt çitalarına denk gelecek şekilde daha önce kesilen sac parçasının dört köşesinden kontra krom cıvatayla gemideki güverteye monte edilir.
 • Kıç baba kısmına da boruya yapıştığı iki noktadan delerek veya çemberle yandan babaya montalanarak boruyu hem babaya hem de gemideki güverte kemerelerine sağlam bir şekilde sabitlenmiş olur.
 • Eğer ki teknenin makaranın sabitleneceği kıç babası yoksa o zaman ağ makarasının sabitleneceği boru daha uzun tutulur ve önceki maddelerde anlatıldığı gibi kıçaltında iki kemere arasına yani kıçaltına kadar indirecek şekilde bir sac kaynak yapılır ve krom tırfonlarla ağ makarası kıçaltındaki kemerelere sabitlenir.
 • Sonrasında borunun gireceği kadarlık bir alanı aynanın üzerine gelen kısmından itibaren mevcut borunun içinden geçmesine olanak tanınacak şekilde bir delik açılır ve boru bu delik içinden geçirilir.
 • Son işlem olarak boru sac aynaya oturtularak 4 tirfonla sabitlenir. Daha sonra borunun etrafı da saca kaynatılır. Böylelikle boru hem aynadan ve hem de kıçaltı kemerelerinden sabitlemiş olur.

Monteleme işlemi burada anlatılanlar gibi doğru ve sağlam bir şekilde yapılırsa ağ makarası sağlam bir şekilde yerleştirilmiş olur.

 

Ağ makarası kullanım alanları

Ağ makaraları nerede kullanılır?

Genellikle 20 metreden küçük olan balıkçı teknelerinde kullanılan ağ makaraları, teknelerde balık ağlarını çekmek için kullanılır. Balık ağı çekmenin yanında bir çapa çekmek içinde kullanılan makaralar çok amaçlı yapıları ile balıkçıların işini çok daha kolay hale getirmektedir.

Ağ makarası imalatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3 comments on “Ağ Makarası Nedir Ağ Makaraları Nasıl Kullanılır?

 1. evet, şimdiye kadar kullandığım makaralar içinde en sağlam olan bir üründü. verdikleri kaliteli hizmeti tavsiye ediyorum. bronz döküm ağ makarası verimliliğimizi arttırdı.

 2. Ağ makarası hizmetini aldığımız bronz döküm firmasını şahsen tavsiye ederim. sıkıntısız bir teslimat ile ürün hizmeti aldık. teşekkürler herşey için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sohbete Başla
1
Bir sorum olacak!
Merhaba,
Yardımcı olabilir miyim?